Як встановити висоту сідла на велосипеді

Як встановити висоту сідла

 

Повне керівництво по точному встановленню висоти сідла для велосипеда, а також  налаштування положення вперед/назад і нахилу. Цей посібник зосереджений на встановленні висоти сідла для дорожнього велосипеда, але однаково стосується гірських та інших велосипедів.

Одне ключове зауваження перед тим, як ми почнемо: не існує такого поняття, як „регулювання висоти сидіння на велосипеді“. Однак існує таке поняття, як «встановити своє місце». Різниця? Висота сидіння, вперед / назад і нахил повинні регулюватися одночасно, щоб «встановити сидіння для велосипедиста».

Налаштуйте всі ці три речі правильно, і ви з комфортністю поїдете. Допустивши будь-яку з трьох помилок зможете привести гонщиків прямо з велосипеда до їхніх ключок для гольфу, ракеток для пінг-понгу чи пішохідного взуття.

Почнемо з того, що визначимо, як зараз розміщене твоє сидіння для велосипеда, зробивши пару вимірювань, щоб можна було дізнатися про внесені зміни та різницю між хорошим положенням сідла, кращим положенням та найзручнішим можливим положенням.

Три критичні вимірювання - це висота сідла, вперед / назад і нахил.

Існує кілька способів виміряти їх, описані методи дозволяють кожному, хто має рулетку та смартфон, виконати це завдання.  Це хороша практика - документувати свою вихідну позицію, що стане в нагоді в майбутньому.

Основою цієї вимірювальної системи є те, що вона виключає специфічні для сідла особливості. Це не враховує різницю між сидіннями, оскільки такого виміру немає, але це дозволяє вам точно виміряти будь-яке сідло, і це чудова відправна точка.

Як визначити висоту сідла на велосипеді

Виміряйте довжину сідла і знайдіть середню точку - це Selle Italia становить 27 см (13,5 середина сідла).
Позначте центр сідла, щоб ви могли послідовно визначати свою ефективну висоту посадки.
Виміряйте від позначеної середини, яку ви визначили. Чим точнішими є ваші вимірювання, тим кращою є ваша здатність зрозуміти вплив змін, які впливають на ваш комфорт.

 

Виміряйте довжину вашого сидіння спереду назад і знайдіть середню точку. Позначте це місце на сідлі маркером, маленьким пером, крейдою тощо.

Використовуйте рулетку, від початку  верхньої частині сідла та вимірюйте прямолінійно до центру каретки (не враховуйте кут трубки сидіння).

 

Від мітки на сідлі до центру шатуна- відміряйте до міліметра і використовуйте ту сторону, яка забезпечує найбільш точне вимірювання (сторона із зірками чи сторона без зірок)

 

Деякі шатуни найкраще вимірювати з сторони зірок, а деякі з іншого боку. Документуйте свої вимірювання в міліметрах (наприклад, 764 мм).

Як визначити положення сідла вперед/назад

Встановіть велосипед у стіни або в стаціонарному тренажері, або з колесом в середину. В будь якому випадку потрібно впевнитись, що велосипед стоїть вертикально, перпендикулярно підлозі і горизонтально, перпендикулярно стіні.

 

Відміряйте горизонтальну лінію від стіни до центру нижнього кронштейна.
Вимірюйте горизонтально від тієї самої стіни до кінця сідла - різниця між вимірами - це відступ вашого сідла.

 

Виміряйте відстань від стіни до каретки для вимірювання №1.

Виміряйте відстань від стіни до кінчика сідла для вимірювання №2.

Щоб розрахувати зміщення сідла, відніміть параметр №1 від параметру №2.

 

Як визначити нахил сідла

 

Оскільки багато сидінь мають контури, найсприятливішим способом постійних вимірювань є вимірювання загального нахилу сидіння.

Покладіть шматок дошки на сидіння і за допомогою смартфона або інклінометра знайдіть загальний нахил сидіння.

Ви перевіряли, чи був ваш велосипед рівним з самого початку? Ми рекомендуємо документувати з точністю до 10/10 градуса.

 

Як отримати ідеальну висоту сідла

Отримавши три виміряних параметри, пора починати. Методів "старої школи" щодо висоти сидіння не слід відкидати: "метод Холмса", "метод Лемонда", пахва на сідлі та кінчики пальців до центру шатунів тощо. В деякій мірі всі вони були дискредитовані новими школами мислення в області велосипедного спорту, але це не означає, що вони марні.

 

Визначення висоти сідла за допомогою методу п'ятки

Для початку «метод п’ятки» - це дуже швидкий спосіб встановити висоту базової лінії. Це все ще є досить корисним. Це можна виконати у дверному проході, а ще краще - на велосипеді закріпленому в нерухомий тренажер.

Сядьте на велосипед і покладіть п’ятку на педалі в будь-якому взутті, в якому ви плануєте їздити. Прокручуйте педалі вперед або назад, але робіть це повільно. Якщо сідло занадто високе, ви не зможете повільно крутити педалі без необхідності розгойдувати стегна з боку в бік, надмірно. Переміщайте сідло вниз на 1 см на 2 см за раз, доки це не припиниться.

І навпаки, якщо легко крутити педалі, спробуйте підніматися на кілька сантиметрів за раз, поки не доведеться починати тягнутися до них. Досягнувши, починайте повертати сідло назад, поки не опинитеся в ідеальній початковій позиції.

 

Як за допомогою програми визначити висоту сідла

Якщо ви їдете по трасі на платформі, встановіть приблизно 1/3 ноги перед віссю педалі та 2/3 ззаду. На даний момент стаціонарний тренажер є необхідним, якщо ви хочете дати правильну оцінку висоти свого сидіння. Якщо у вас його немає, все-таки це можливо, але для цього потрібна допомога друга і якась якісна камера смартфона.

З велосипедом у тренажері настав час зробити кілька фото / відео. Використовуйте будь яку наявну програму для зйомки та аналізу руху. Можна використовувати додаток Technique, але в наш час є з чого вибрати. Буде достатньо будь якого додатку, який може створювати нерухомі зображення під час руху.

Додаток Technique для iOS

Додаток Technique для Android

 

Як вихідна точка для регулювання сидіння вперед / назад, центр обертання колін, який знаходиться вертикально над віссю педалі - експериментуйте, щоб знайти оптимальне положення.

 

Покатайтесь на велосипеді кілька хвилин, як і під час щоденних поїздок, регулюючи положення на сидінні, поки не почнете почуватись комфортно.

Зупинившись, ви можете розпочати зйомку зображень. Мета полягає в тому, щоб мати можливість кількісно визначити, скільки згинається в коліні нога протягом усього ходу педалі, і приблизно вказати розташування центру коліна.

Взагалі при повному розгинанні загальноприйнятим діапазоном є згин коліна від 30 до 40 градусів.

Якщо відчувається напруга в передній частині коліна або велике навантаження припадає тільки на квадріципси, то висота сидіння замала.

Якщо відчуваєте тупий біль у попереку або, що стегна трохи гойдаються, то ймовірно сідло встановлене занадто високо.

Використовуючи ті самі зображення, простежте до точки, де шатун горизонтально розміщений вперед і подивіться на коліно.

 

Визначення висоти сидіння має бути активним процесом - використовуйте «Technique» або інші програми для зйомки руху, щоб оцінити кут ноги при максимальному висуненні.

 

Наблизьте центр вашого коліна або точку, де воно в положенні зігнуте. Де по відношенню до осі педалі знаходиться ваше коліно? Спереду, ззаду або трохи вище?

Якщо воно позаду, спробуйте трохи посунути сідло вперед, поки центр коліна не буде вертикально на одній лінії з віссю педалі. І навпаки, якщо ваше коліно знаходиться перед віссю педалі.

Коли ви пересували своє сидіння вперед або назад, чи помітили ви, що висота вашого сидіння, змінювалася? Якщо ви пересунули вперед, щоб перенести коліно вперед, вам, ймовірно, доведеться теж підняти своє сідло. І навпаки, якщо ви пересунули своє сідло назад.

 

При спробі встановити вперед / назад або висоту зверніть увагу на те, як ви крутите педаль: каблук вгору, каблук вниз або десь посередині - це впливає на вимірювання.

 

Цей маленький танець триває до тих пір, поки ви не знайдете положення, що здається плавне і збалансоване. Ніяких коливань туди-сюди, жодні групи м’язів не відчувають, ніби вони роблять більше чим повинні, а також не болять коліна або стегна.

Тепер візьміть свій велосипед і зробіть кілька коротких обертів захопивши з собою шестигранні ключі. Декілька невеликих налаштувань можуть допомогти зафіксувати зручну  позицію, але не перестарайтесь під час перших заїздів, інакше ви зведете до мінімуму можливість для правильної та безболісної адаптації.

 

Як зробити сідло робочим для вас

Все це було зроблено під головним припущенням, що ваше сідло належним чином підтримує ваші кістки сидіння.

Отже, так це? Чи відчуваєте Ви остаточний тиск на дві кістки тазу? Якщо ні, це може бути з двох причин:

  • Ваша форма або ширина сідла не відповідають вашій анатомічній структурі,
  • Нахил сідла не дозволяє кісткам сидячи робити свою роботу.

Давайте останній пункт розглянемо детальніше, що ви самі можете перевірити, чи ваше місце здатне надати більше підтримки. Нахил сідла є визначальним фактором, де тиск застосовується на таз. Якщо передня частина сидіння занадто висока, це ускладнює, а то й унеможливлює забезпечення кісток тазу підтримкою на сідлі. І навпаки, якщо сідло знаходиться занадто низько, ваші кістки зможуть вас підтримати, але ви будете ковзати вперед і згодом чинити занадто великий тиск на руки.

Використовуйте шматок дошки та цифровий інклінометр (або додаток на рівні смартфона), щоб визначити нахил сідла. Запишіть його! Переконайтесь, що ваш велосипед рівний, а якщо ні, то враховуйте той факт, що це не так. Тепер спробуйте переміщати сідло, щоб побачити, що забезпечує найбільшу підтримку, структурно.

Більшість сідел потрапляють в діапазон від 0 до 6 градусів, при цьому позитивні (носом вгору) цифри майже неможливі. Так, це трохи довільні числа, що убезпечує молодих гонщиків від крайнощів, що є не рідкістю.

 

Сидіти красиво і зручно

Тепер все готово. Якщо ви все ще не знайшли справжнього комфорту після внесених змін, продовжуйте експериментувати. Не забувайте задокументувати свої зміни та реакцію вашого організму. Якщо ви не знаходите комфорту в межах декількох сантиметрів від початкової точки, швидше за все, вирушайте до місцевого магазину велосипедів, щоб вибрати іншу форму та ширину сидіння.

Дотримання наведених вище інструкцій забезпечує лише хорошу початкову точку для правильного встановлення сідла на велосипеді. Те, як ви рухаєтеся на велосипеді, який ваш спосіб їзди на велосипеді, все це визначає, як ви сидите на сидінні та крутите педалі на велосипеді. Не слухайте, що працювало для ваших друзів, слухайте своє тіло. Якщо щось болить, спробуйте щось нове. Якщо все добре, задокументуйте позицію та залиште її!