Догляд за ланцюгом. Як правильно доглядати за ланцюгом.

  • 16.05.2016

Велосипедний ланцюг є однією з важливих і незаслужено недооцінених частин велосипеда. За кількістю деталей ланцюг перевершує весь велосипед, і при цьому він повинен витримувати навантаження більше вашої ваги, адже саме через ланки ланцюга зусилля вашого тіла перетворюється в рух колеса.

Постійне тертя ланок ланцюга одна об одну потребує періодичного змащення.

Є три найпоширеніші варіанти змащування ланцюга: прокапати кожну ланку масницею, використовувати спрей для змащення, або зняти ланцюг, і виварити її в солідолі. До складу багатьох мастил для ланцюгів входить графіт або тефлон, що обволікає ланки ланцюга, і зменшує тертя між частинами, що позитивно позначається на терміні служби, рекомендується змащувати ланцюг не рідше ніж через 50-100 кілометрів пробігу.

Після мастила потрібно прибрати зайве мастило сухою чистою ганчіркою. Особливу увагу і акуратність при мащенні ланцюга слід звернути на ободи коліс, і особливо гальмівні диски – на них не повинне потрапити мастило, інакше велосипед залишиться без гальм.

Після дощу необхідно вичистити і вимити ланцюг, прибрати весь пісок, пил і бруд, що прилип до старого мастила, перетворюючи його в агресивний абразив, швидко зношуючи ваш ланцюг. Для цього існує спеціальний механізм, ємність для чищення велосипедних ланцюгів з обертовими щітками, куди заливається рідина для очищення, можна так само скористатися розчинником типу уайт-спірит. Якщо ви ще не обзавелися машинкою для чищення ланцюга – підійде щітка з густою нейлонової щетиною.

Щіткою так само необхідно почистити зірочки касети і системи, а також механізм перемикачів, інакше вимитий і заново змащений, чистий ланцюг знову стане брудним, зібравши на себе все сміття.

В багатьох ланцюгах використовують для швидкого зняття ланцюга рознімні ланки, замки для ланцюга. Призначення замка швидко і без спеціальних інструментів зняти, замінити, почистити і одягнути ланцюг, а в разі обриву ланцюга, за допомогою замка для ланцюга можна швидко повернути велосипед у стрій. Замок буде важливою і практично невагомою запасною частиною, незамінною в довгих походах.

Важливо знати, що ланцюги відрізняються своєю товщиною: для одношвидкісного велосипеда товщий, ніж для гірського або спортивного велосипеда. У багатошвидкісних велосипедів також є градація товщини: чим більше швидкостей на задній каретці – тим тонше використовуваний ланцюг, так що потрібно купувати замок, точно знаючи, який вид ланцюга використовується на вашому велосипеді.

І хоча велосипедний ланцюг має свій запас ходу, нормальний правильний догляд дозволить йому прослужити довше.
Зношені ланцюги не тільки гірше перемикаються, але і починають агресивно з’їдати зуби в передніх і задніх зірочках. Перевіряти спрацювання ланцюга можна, регулярно вимірюючи довжину його ланок.

Для цього лінійкою вимірюється відстань натягнутого ланцюга між 12 ланок. Якщо вийшла довжина більше 307 міліметрів – значить ролики зношені і розбовтані, ланцюг необхідно замінити на новий.

У разі несвоєчасної заміни, можливо, доведеться замінити і систему з касетою, бо надмірно розбиті зубці перестають тримати ланцюг. Цілком ймовірно, що ланцюг зпаде з розбитої зірочки в самий невідповідний момент, під навантаженням в гірку, що може привести не тільки до зупинки, але і до травм.

Купити велосипедні ланцюги завчасно набагато дешевше, ніж міняти всю систему. Ціни на велосипедні ланцюги раз в десять-двадцять дешевше, ніж ціни на повний комплект: разом з касетою або тріскачкою, і системою перемикання. Така інформація змушує регулярно заміряти свої ланцюжки. Багато велосипедистів, не дивлячись на регулярний догляд, здійснюють заміну раніше спрацювання ресурсу, по пробігу велосипеда


Maxxis
Knog
Onride
Marin
Royalbaby
Comanche
Trek
Fuji
Trinx
Cube
Fenix
Сontinental