Фетбайк - велосипедний всюдихід

  • 06.02.2017

Фетбайк (fat-bike от fat — «товстий») – це велосипед на дуже широкій та товстій резині, досить швидко та потужно увійшов в життя велоспорту. Він  володіє підвищеною прохідністю по складним рихлим та сипучим поверхням, по яким їхати на звичайних велосипедах вкрай складно або просто неможливо. Фетбайк дуже легко пересувається по піску та бруду, снігу та по болотистим місцевостям, даючи можливість заїхати в мальовничі місця, до яких звичайними способами дістатись досить складно.

Перше друковане згадування про фетбайк датується 1932 роком, коли в одному з популярних велосипедних журналів з’явилась рекламна картинка звичайного велосипеда з непритаманними тому часу великими колесами.

Справжнім народженням цього виду велосипеду  вважається початок 90-х років, коли житель Аляски Марк Грюндевальд зміг розтягти трьохдюймові покришки до розміру стандартного велосипедного ободу. Проживаючи в складних погодних умовах, Грюндевальд, як справжній винахідник та поціновувач велосипедів, не зміг залишатись без свого улюбленого засобу переміщення в довгі часи північної зими.

Його витвір фетбайк – дозволило йому та його послідовникам насолоджуватись їздою на велосипеді не тільки по рівним доріжкам в літню пору року, але й по засніженим лісовим стежкам. Цю подію американський знавець велосипедів і відомий веломеханік Шелдон Браун назвав однією з яскравих подій у веложитті з моменту винаходу гірського велосипеда.

Основною конструктивною відмінністю фетбайка від інших моделей екстремальних велосипедів є збільшена товщина покришки, яка варіює від 89 до 127 мм, а також широкі ободи від 65 до 100 міліметрів.

Коротка характеристика фетбайка:

  1. Товста резина. Ширина покришок сьогодні досягає 4,6 дюйми. Резина не накачується сильно, тиск в шинах може бути від 0,5 до 2 
    атмосфер. Завдяки тому, що колеса цього велосипеда розраховані на різний тиск, його можна налаштувати під їзду по тому чи іншому покриттю.
  2. Особливу конструкцію тут мають також рама і вилка. Пера заднього трикутника рами вигнуті таким чином, щоб вміщалось колесо з товстою резиною. По такому самому принципу зроблена і вилка. На відміну від рами звичайного велосипеда, у фетбайка кареточний вузол сильно опущений до низу відносно осей коліс. Це зроблено для досягнення оптимального балансу та центру ваги.
  3. Правильна посадка на цьому велосипеді дуже близька до крос-кантрі. Велосипедист при сидінні на велосипеді не зміщений ні до одного з колес. Тиск на поверхню траси розподіляється рівномірно і дозволяє приймати комфортні положення як при спусках, так і на підйомах. Відмінно підходить для їзди по бездоріжжі.
  4. Під товсті колеса потрібен широкий руль – 720 мм, стандарт керма для фетбайків. Завдяки такому рулю, фетбайк має відмінну керованість, що дозволяє пересуватись по самим складним ділянкам доріг.

При першому погляді на фетбайк може скластись враження, що їхати на ньому надто складно. Але це не так. Сучасні велосипеди цього типу стійкі та надійні, їхати на них по рихлій або м’якій поверхні набагато простіше, ніж на гірському велосипеді. Фетбайки створені саме для складних дорожніх умов, які для них являються нормою.

У велосипедному спорті не існує універсальності. Для кожної цілі, для кожного ґрунту, для кожного стиля катання розробляються індивідуальні геометрії, міцні характеристики, особливості навісного обладнання і свої тонкощі налаштування. І найголовніше в цьому всьому те, що інакше спортсмену не досягти кращих результатів, а без особливих специфікацій це може стати взагалі неможливим.

Фетбайк – це не дорога іграшка. Цей велосипед має свої особливості, які роблять такого монстра єдиним можливим варіантом для проходження складних ділянок трас з нестійким ґрунтом.


Maxxis
Knog
Onride
Marin
Royalbaby
Comanche
Trek
Fuji
Trinx
Cube
Fenix
Сontinental