Як видно з самої назви, цей вид дитячого транспорту має дві складові – біг і безпосередньо сам велосипед. Біговел являє собою велосипед без педалей, який приводиться в рух за допомогою відштовхування ніг, по іншому його інколи називають велосипедним самокатом. Він призначений для найменших велосипедистів і набирає популярності в США, Європі, а також з недавнього часу і в Україні.
Основна задача біговела – навчити дитину тримати рівновагу і допомогти перебороти страх перед катанням в майбутньому на справжньому велосипеді. Починати вчитись можна вже з 1,5-2-х років, як тільки Ваш малюк зможе впенено триматись на ногах та матиме зріст 75-80 сантиметрів. Це і є основний плюс біговела – привчити дитину до велосипедного спорту ще з пелюшок.
Яка ж різниця між біговелом та трьохколісним велосипедом? Трьохколісний велосипед – це відмінний варіант для пізнання дитиною, що таке велосипед, окрім цього це гарна розвага для дитини на довгий час. Але трьохколісний велосипед фактично не розвиває спритність та вестибулярний апарат. Тому, якщо Ви привчаєте дитину до спорту або шукаєте альтернативу для виходу дитячої енергії, треба спочатку привчити дитину до біговела, а вже потім пересідати на повноцінний велосипед.
Біговел неодноразово ставав предметом наукових дослідів та дискусій. Психологи стверджують, що катання на біговелі сприяє формуванню самостійності та незалежності у дитини. Важливу роль відіграє також той факт, що дитина сама пересувається і тримає рівновагу. Діти старшого віку, при появі на шляху різних перепон, таких як бордюри, сходи, мають можливість самостійно їх подолати. Зазвичай, всі моделі таких велосипедів мають невелику вагу, тому їх без проблем можна перекотити або перенести.
Лікарі-ортопеди стверджують, що при такій їзді навантаження розподіляється симетрично, на відміну від самокатів, і осанка залишається прямою. Навантаження на коліна та інші суглоби відсутнє, на відміну від їзди на трьохколісних велосипедах.
До вибору біговела, так само як і до вибору велосипеда, підходити треба дуже уважно. Не дивлячись на його простоту, цей транспорт має ряд особливостей:
По – перше, треба звернути увагу на регулювання руля і сідла біговела. Діти з часом підростають, тому, якщо біговел не має цих регулювань, то на наступний сезон, більш за все, доведеться купувати новий.
По друге, досить важливим елементом біговела є колеса, вірніше їх шини. Вони бувають двох видів: звичайні надувні і шини з пінорезини.
Пінорезина стійка до проколів, такі колеса не треба накачувати або заклеювати. Це легкий, але в той же час досить щільний матеріал, який не дає ніякої амортизації. Через свою жорсткість пінорезина має погане зчеплення з поверхнею, тому велика ймовірність, що Ваша дитина може впасти на вологому асфальті чи на траві. Надувні колеса мають відмінну амортизацію і гарне зчеплення з поверхнею.
Деякі виробники встановлюють на біговели гальма. Це питання визивало багато дискусій. Чи потрібні гальма біговелу чи ні. З одного боку, він може знадобитись, коли Ваша дитина розігналась досить швидко і йому страшно зупинитись ногами, або якщо дитина тільки сіла на біговел і вчиться їздити.. З іншого боку, більша частина гальмування відбувається все ж таки ногами. Сідло повинно мати ергономічну форму. Важливо, щоб малюку було зручно і він не ковзав під час їзди або гальмування.
Рама біговела, як правило, виготовляється зі сталі, алюмінію або пластику. Сталева рама досить міцна і має невелику ціну, але при цьому і доволі важка. Маленькій дитині керувати біговелом з такою рамою буде досить складно. Рами виготовлені з алюмінію коштують більш дорожче, але теж мають великий запас міцності та невелику вагу.
Для правильного вибору біговела треба дуже ретельно підбирати розмір рами під зріст Вашої дитини. Для цього рекомендується посадити дитину на нього і дати їй можливість покататись, після чого визначитись наскільки комфортно вона себе почуває.
Для того, щоб навчити дитину кататись на велосипеді, перше, що потрібно зробити - це відрегулювати положення сідла і руля так, щоб Ваша дитина почувалась комфортно, сидячи на біговелі. Ноги повинні стояти на землі, а коліна прямі або трішки зігнуті. Відповідно, руль повинен бути в такому положенні, щоб Ваша дитина не нахилялась до нього, але й не сильно виставляла лікті. Спочатку катання буде більше нагадувати звичайну хотьбу, але не слід переживати, малюк в цей час освоюється і вивчає, як на ньому кататись. Через декілька днів він почне бігати, а потім буде намагатись прокатуватись (момент коли дитина не буде торкатись землі).
Рекомендовано під час катання на біговелі одягати дитині шолом, оскільки є велика ймовірність того, що вона може впасти,. На даний час є багато шоломів, які мають невелику вагу і гарну вентиляцію.
Цікавий факт. Перший біговел для дорослих був запатентований задовго до появи повноцінного велосипеда. В 1817 році німець Карл фон Дрез вигадав двухколісний самокат і назвав її «машина для бігу». Пройде тридцять років, коли йому приладнають педалі і розпочнеться нова цікава історія під назвою «велосипед».